Najtańsze i ekologiczne ogrzewanie domu

Decydując się na budowę lub kupno domu należy przemyśleć i przeanalizować sposób, w jaki będziemy ogrzewać dany budynek mieszkalny. Oczywiście najlepszy sposób na ogrzewanie, to taki, który jest jednocześnie tani i ekologiczny.

Można zadać sobie pytanie, czy taki sposób ogrzewania domu w ogóle istnieje? Jak się okazuje, coraz więcej Polaków ogrzewa swoje domy wykorzystując tanie i ekologiczne metody. Jednak, aby móc zacząć tak ogrzewać swój dom, trzeba w pierwszej kolejności dokonać pewnych inwestycji. Zatem „tanie” oznacza tutaj tak naprawdę rozwiązania opłacalne w długim ujęciu czasowym. Co to są za metody i która z nich jest najbardziej wydajna?

Jak tanio i ekologicznie ogrzać dom?

Istnieją co najmniej trzy sprawdzone sposoby na tanie i przyjazne dla środowiska naturalnego ogrzewanie domu. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne. Jest to ogrzewanie domu prądem, zwykle za pomocą ogrzewania podłogowego. Zatem jeśli Twój dom stoi w słonecznej okolicy, wówczas powinieneś rozważyć ten sposób ogrzewania. Nie będzie to dobra metoda dla budynków położony na północy naszego kraju, jednak doskonale sprawdzi się dla osób zamieszkujących takie województwa jak dolnośląskie, opolskie, śląskie małopolskie czy podkarpackie. Za pomocą dedykowanych do tego urządzeń możesz zmierzyć, ile energii słonecznej może zostać zgromadzone na Twoim dachu.

Kolejny sposób na tanie i ekologiczne ogrzanie domu to ekogroszek. W przypadku tego typu opału będziesz musiał w pierwszej kolejności wyposażyć się w piec odpowiedni do jego spalania. Powinien to być specjalny rodzaj kotła z podajnikiem. Ekogroszek to drobne kulki opału o średnicy od 5 mm do 25 mm, dlatego jego załadunek bez podajnika będzie po prostu niemożliwy.

Ostatni ekologiczny i niedrogi sposób na ogrzewanie, to pellet. Jest to opał pochodzenia drzewnego, może być wytwarzany z drzew iglastych lub liściastych. Nie przyczynia się do powstawania smogu, zatem powietrze w okolicy domu ogrzewanego pelletem będzie czyste i zdrowe dla naszych płuc.

Dodaj komentarz