Jak ocieplić ściany domu?

Nieocieplone ściany sprawiają, że w okresie jesiennym i zimowym z domu w szybkim tempie ucieka ciepło, które w skali roku może kosztować setki, a nawet tysiące złotych w zależności od powierzchni.

Właściciele domów, którzy inwestują sporo pieniędzy w paliwo do produkcji energii cieplnej, doskonale wiedzą więc, że powinno się również dbać o to, aby ciepło jak najdłużej pozostawało w czterech ścianach. Jak ocieplić ściany domu? Warto rozpocząć od profesjonalnego rekonesansu, a więc zatrudnić specjalistyczną firmę, która przeprowadzi audyt energetyczny. Kontrola wykaże, jak dużo ciepła ucieka z domu, i uwzględni najbardziej newralgiczne miejsca.

W jej trakcie można również wykonać badanie termowizyjne, aby upewnić się, czy różnica ciepła w środku i na zewnątrz wynosi przynajmniej 15 stopni Celsjusza. Dopiero wówczas można zdecydować, czym i jak ocieplać ściany domu. Wybierać można pomiędzy pianką, wełną mineralną a styropianem. W Polsce najczęściej wybiera się dwie ostatnie opcje, które mają porównywalne właściwości.

Wełna mineralna jest na tyle plastyczna, że z łatwością można ją dopasować do każdego miejsca. Z kolei styropian jest dziesięć razy lżejszy, a także znacznie tańszy od wełny. Pianka poliuretanowa i pianka polietylenowa pochłaniają dźwięki i są odporne na wilgotność, ale ze względu na wysoką cenę nie cieszą się szczególną popularnością. Przed wyborem należy więc zrewidować własne oczekiwania, a przede wszystkim oszacować przeznaczony na ocieplenie budżet.

Najczęściej wybieraną metodą termoizolacji ścian jest metoda lekka mokra, która polega na przyklejaniu wełny mineralnej lub styropianu do ściany i wykańczaniu całości tynkiem cienkowarstwowym. Ściany należy wcześniej przygotować, a jeśli są uszkodzone i kruszą się, trzeba je skuć i pokryć nową warstwą tynku cementowo-wapiennego. Należy z nich również usunąć wszelkie wykwity, grzyba i pleśń, jeśli się pojawiły. Najlepszym okresem na ocieplanie ścian jest wiosna, wczesne lato lub jesień, kiedy temperatura waha się od pięciu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza.