Co daje ocieplenie fundamentów?

Budując nowy dom powinniśmy zastanowić się nad kwestią ocieplenia fundamentów. Problem ucieczki ciepła jest częstym zjawiskiem w wielu domach wolnostojących. Osoby, które nie ociepliły swoich domów płacą zdecydowanie wyższe rachunki i ostatecznie nie są w stanie uzyskać żadnych oszczędności na ogrzewaniu swojego miejsca do życia.

Warto uniknąć tego typu problemów i jeszcze przed budową domu wziąć pod uwagę kwestię ocieplenia budynku, w jakim przyjdzie nam żyć. Co tak naprawdę daje ocieplenie fundamentów i dlaczego warto jest się na nie zdecydować?

Ocieplenie fundamentów – dlaczego warto

Dom z ocieplonymi fundamentami będzie po prostu łatwiejszy do ogrzania. Stanie się tak, ponieważ ciepło nie będzie uciekać z budynku właśnie przez fundamenty. Ocieplenie może zostać wykonane za pomocą płyt izolacyjnych, lub przeznaczonej do tego wełny. Jeśli fundamenty domu nie zostaną ocieplone, wówczas w czasie zimy ciepło będzie zwyczajnie uciekać przez ściany i podłogę. Osoby, których domy posiadają ocieplone fundamenty są w stanie zaoszczędzić około 20% więcej w skali roku, niż osoby, które nie zdecydowały się na ocieplenie swoich fundamentów. Dlatego, jak widzisz, decyzja ta mocno przekłada się na stan naszego portfela. Inwestycja, poczyniona w trakcie budowy domu, jest w stanie zwrócić się w ciągu około siedmiu lub dziesięciu lat. Jest to zatem o wiele bardziej atrakcyjna możliwość niż wzięcie kredytu. W końcu dom, który budujesz, jest tak naprawdę inwestycją w przyszłość Twoją i Twojej rodziny. Dlatego warto, aby budynek ten był wykonany solidnie i funkcjonalnie, tak aby po latach mógł posłużyć nie tylko Tobie, ale także Twoim dzieciom i wnukom.

Inne elementy, które należy ocieplić w domu

Warto zwrócić uwagę także na konieczność ocieplenia poddasza oraz ścian. Jeśli nie możesz ocieplić wszystkich ścian, wówczas skup się na tych, które wychodzą na północ lub zachód. Będą to najzimniejsze miejsca w Twoim domu, które warto dodatkowo ocieplić warstwą izolacyjną, co pozwoli na mniejszą utratę ciepła.

Dodaj komentarz